sauna

Z jakiego powodu seanse w saunach mają tak duże właściwości lecznicze.

Używanie saun od wielu lat uznawane jest za niezwykle pomocne w utrzymaniu odpowiedniej formy ciała i ducha. Systematyczne korzystanie z sauny bardzo skutecznie redukuje zmęczenie i stres, a oprócz tego wzmacnia odporność ciała na różne choroby oraz przeziębienia. Nawet rzadkie używanie sauny bardzo może pomóc każdemu, a przy systematycznym chodzeniu do niej rezultaty mogą być naprawdę dobre.

sauna w SPA
Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas pobytu w wysokiej temperaturze organizm produkuje znacznie większą liczbę przeciwciał, jakie bardzo skutecznie poradzą sobie z wszelakimi wirusami i bakteriami, ważne jest jednak późniejsze schłodzenie ciała pod zimną wodą. Dzisiaj popularnych jest parę rodzajów saun, różniących się temperaturą i wilgotnością, a także funkcjonalnością. Nie każdy bowiem rodzaj sauny będzie dobry przy pewnych schorzeniach i należy uważać, żeby wizytą w gorącym pomieszczeniu sobie nie zaszkodzić. Sauny przeważnie spotyka się w klubach fitness, parkach wodnych i na basenach. Ale posiadając pewną ilość miejsca bez żadnego problemu da się niedużą saunę zrobić w swoim domu.

sauna, relax
Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Wbrew temu, co wielu osobom może się wydawać, zbudowanie sauny w domu nie jest jakąś wielką inwestycją. Parę metrów kwadratowych powierzchni, siedem tysięcy złotych i można już myśleć o tym tak bardzo przydatnym pomieszczeniu. Jeśli ktoś jest na etapie projektowania domu i rozważa późniejszy zakup sauny, to dobrze już wówczas uwzględnić odpowiednie miejsce dla niej.

Lecz jeżeli dom już będzie postawiony także nie powinno być kłopotów z jej postawieniem – wystarczy wygospodarować niewielki pokój lub nawet część łazienki, jeśli jest odpowiednio duża. Następnym etapem jest wybór któregoś z jej rodzajów, jeżeli będzie to sauna klasyczna, to potrzebne będzie doprowadzenie prądu, za to przy saunach parowych trzeba będzie jeszcze doprowadzić wodę. Tak naprawdę dokładnych informacji powinien udzielić producent saun, który będzie taką zamówioną saunę projektował a następnie produkował i instalował.