stopy

Stopy – jakie są najczęściej występujące schorzenia dotykające tej części ciała oraz jak zadbać o ich zdrowie?

Człowiek powinien być świadomym tego, że jego ciało to system naczyń, które są ze sobą wzajemnie połączone oraz schorzenie jednego organu może mieć duży wpływ na funkcjonowanie pozostałych części ciała. Stopy to z reguły ten obszar, któremu kategoryczna większość osób poświęca mało uwagi. To wielki błąd, ponieważ ich zdrowie ma ogromne znaczenie dla sprawności ruchowej danej osoby. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń, które dotykają stóp są haluksy, czasami spowodowane zakładaniem nieprawidłowo przystosowanego obuwia. Niestety, w przypadku zmian zaawansowanych niezbędna jest operacja haluksów, jako że stopy są na tyle zniekształcone, że utrudniają noszenie normalnego obuwia.

stopy
Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie na szczęście leczenie haluksów jest łatwiejsze, a im szybciej się je zacznie, tym większe są szanse powodzenia, z tego względu jeśli widzi się niepokojące zmiany, koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. W dodatku, stopy dosyć często bolą od zakładania niewłaściwie dopasowanego obuwia. Wygodne buty, świetnie wyprofilowane i wykonane z tworzyw doskonałej jakości to kategoryczna podstawa. Kobiety muszą szczególnie uważać na częste noszenie butów na wysokim obcasie. Specjaliści zalecają, by kupować obuwie na szerszym słupku, a nie cienkiej szpilce.

Dużo osób boryka się z problemem odcisków, które zazwyczaj pojawiają się w wyniku zakładania niewygodnych, jeszcze nierozchodzonych butów czy butów, które nie są prawidłowo dobrane. W takich przypadkach wskazane jest wykorzystywanie najlepszej jakości plastrów, które ochronią zdartą skórę, zmniejszając w ten sposób problematyczne dolegliwości bólowe. Poza tym, sprzedawane na dzisiejszym rynku plastry niekiedy przyspieszają gojenie się odcisków. Jeżeli wobec tego ma się w planach założenie nowych bytów, warto jest się w nie zaopatrzyć (sprawdź).

stopy
Autor: Lioven
Źródło: Lioven

Stopy wymagają na dodatek prawidłowej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli daną osobę dotyka problem pękających pięt. W takich przypadkach niezbędne jest dokładne ścieranie martwego naskórka przy pomocy specjalnych tarek do stóp oraz kremowanie skóry na stopach. Działanie kremu zostanie zintensyfikowane, jeśli na noc założy się na pokryte kosmetykiem stopy skarpety. Ciepło bowiem pomaga w uwalnianiu substancji aktywnych. Podsumowując – nie należy ignorować stóp w zabiegach pielęgnacyjnych. Autor