rysunek przedstawiający kobietę w sukience

Produkcja odzieży: w Polsce czy za naszą granicą?

Polski producent odzieży damskiej , męskiej czy dziecięcej napotyka w swojej działalności na liczne przeszkody. Jest to przyczyną zmniejszenia konkurencyjności krajowej odzieży na rodzimym rynku. Nie powinien budzić zdziwienia fakt, że że odzież, powstająca w Polsce, to często towar wyższej jakości, niż ten wyprodukowany w Chinach.

kobieta w sukience
Autor: Antti Väyrynen
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym problemem są wysokie ceny dzianin oraz rosnące koszty produkcji. W Polsce także koszty zatrudnienia pracowników często zniechęcają producentów odzieży. Jeżeli jesteśmy niewielkim przedsiębiorstwem wówczas najczęściej korzystamy z usług podwykonawcy. Jest to standardowa praktyka młodych projektantów, którzy pragną rozkręcić swój biznes.

Najczęściej są to rzeczy produkowane na małą skalę. Najlepszym systemem sprzedaży jest sklep internetowych. Ilość produktów nie jest bogata, a wybór modeli raczej niewielki. Szeroki zestaw polecanych towarów jest oczywiście ważny, jednak są też bardziej znaczące wartości budowania własnej marki.

sklep z ciuchami
Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Firma konfekcyjna, która pragnie zwiększyć produkcję, musi w pierwszej obniżyć koszty produkcji.Żeby więcej sprzedawać musimy obniżyć ceny naszych towarów.Nie jest tajemnicą, że kupujący naturalnie cenią sobie dobrą jakość, ale jeszcze bardziej preferują, które mają niskie ceny.Trzeba się z tym stwierdzeniem liczyć, jeśli pragniemy trafić do większej liczby kupujących.Jednak przeniesienie produkcji dajmy na to do Chin, czy innego odległego kraju, gdzie wykorzystuje się pracowników nie zawsze ma sens.

naturalnie mamy też możliwość obrania inne strategii. Produkując ubrania na rynku krajowym trafiamy do odbiorcy, dla którego liczy się jakość, a zwłaszcza pochodzenie produktu. Tacy konsumenci są gotowi zapłacić więcej za za polską odzież. W świadomości licznych klientów chińskie produkty są słabej jakości, a czasami nawet groźne w użyciu. Co chwile czyta się w środkach masowego przekazu, że Chińczycy stosują niebezpieczne dla skóry substancje.

Oprócz tego producent odzieży damskiej, wytwarzający swoje ubrania w kraju może w strategii komunikacyjnej marki uderzyć w ton patriotyczny. Hasło: kupując polskie produkty, wspierasz rodzimą gospodarkę jest zrozumiałe i ważne przez wielu konsumentów.