Potrzebujesz lekarza?

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również oczekiwania Polaków. Widoczne jest to również w sytuacjach innych od zakupów lepszych jakościowo produktów czy zwracaniu większej uwagi na jakość usług. Wymagamy też lepszego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym głównie opiekę zdrowotną. Jednak w jaki sposób ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości usługi ma wpływ wiele czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy odrobinę inaczej postrzega działania drugiej osoby, ma inne oczekiwania odnośnie efektów czy przebiegu terapii. Różnice w interpretacji jakości usługi terapii powodują, że bardzo trudno jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są poddające się obiektywnej ocenie punkty jak doświadczenie doktora czy celność w orzekaniu rodzaju dolegliwości i przypisywaniu leków. Praktycznym rozwiązaniem byłoby posiadanie tak wyników oceny obiektywnej jak i indywidualnych opinii pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kiedyś głównym źródłem wiadomości o poziomie opieki zdrowotnej w danym miejscu byli znajomi. Łatwo było zdobyć komentarz na przykład od cioci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci dermatolog z Krakowa jest najlepszym miastem, w którym warto go szukać!”. Niestety tego typu danych z najbliższego otoczenia było mało i co gorsze nierzadko okazywały się bardzo zróżnicowane.

Problem ten zmniejszył się, gdy w codziennym poszukiwaniu najlepszych ofert skierowaliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Mogliśmy wpisać w okienko wyszukiwarki hasło „ ginekolog Warszawa” i po chwili otrzymywaliśmy setki odpowiadających treści. W tym przypadku również napotkaliśmy znaczący problem – nadmiar informacji. Sprawdzenie licznych stron z pojedynczymi opiniami byłoby bardzo czasochłonne oraz dosyć trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem utworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę trafić na jeden ze wspomnianych rankingów, które w klarowny sposób prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich prywatne opinie na temat danego lekarza. W tych najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale również za różne elementy tworzące wizytę lub przebieg leczenia. Szansa wyszukiwania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest też bardzo wygodna.

Mamy więc już świadomość skąd czerpać informacje na temat rzeczywistej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież analogiczne rankingi tworzone są nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie pozytywnie na poprawę jakości reszty ofert.

Dodatkowe informacje oraz przykład opisanych rankingów mogą Państwo znaleźć na stronie Rankinglekarzy.