Pamiętaj o swym uzębieniu, inaczej będą kłopoty

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, jak istotne jest troszczenie się o własne zęby. W końcu mamy je wyłącznie jedne na całe życie, muszą nam zatem one wystarczyć na kilkadziesiąt lat. Pomimo to wielokrotnie bagatelizujemy ich stan, nie myślimy o tym, żeby odpowiednio o nie zadbać, a później tego żałujemy. A przecież to nic trudnego, trzeba jedynie odrobinę systematyczności.

Stomatolog jest lekarzem, jakiego część z nas zwyczajnie się boi. O ile nie obawiamy się wizyty u internisty, endokrynologa czy u gastrologa – to u dentysty wielokrotnie już tak. Z tej racji sporo osób potrafi nawet przez długi czas nie chodzić na przeglądy, nie wspominając już nawet o leczeniu. A to nieodpowiednie. Przecież problemy z zębami same na pewno się nie rozwiążą. Nawet jeżeli zlekceważymy je raz czy drugi, to po pewnym czasie na pewno będziemy musieli się za nie zabrać, gdyż wrócą do nas z większą siłą. Prędzej czy później ból zęba będzie na tyle ostry, iż przezwyciężymy lęk oraz wybierzemy się wreszcie do dentysty.

wizyta u dentysty

Autor: Sam Pullara
Źródło: http://www.flickr.com

Tylko że wówczas zwykłe borowanie może już nie wystarczyć i niezbędne będzie leczenie kanałowe albo nawet usunięcie chorego zęba. Dużo lepiej dla nas więc przełamać się oraz rozwiązać problem znacznie wcześniej. W szczególności, że teraz dentyści łomża mają już inne metody aniżeli jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Leczenie zębów jest w aktualnych czasach mniej bolesne oraz szybsze. Nawet przy niewielkich zbiegach możemy liczyć na znieczulenie czy na nowoczesne wypełnienia takie jak licówki porcelanowe. Wszystko to w trosce o jak największy komfort leczonej osoby.

Zobacz też:

Najlepiej jednakże postępować tak, aby wizyty u dentysty były potrzebne jak najrzadziej. Jesteśmy zmuszeni wobec tego nie zapominać o własnych zębach na co dzień, a nie dopiero wówczas, gdy już nas zaczną boleć. W końcu to tak naprawdę jedynie kilkanaście minut na dzień. Powinniśmy pamiętać o myciu ich dwa razy w przeciągu dnia (a najlepiej po każdym posiłku) i o nitkowaniu. Poza tym niebywale ważne jest, by odpowiednio się odżywiać. Wprowadźmy do naszej diety dużą ilość wapnia, unikajmy natomiast słodyczy i napojów gazowanych. A wtedy także stomatolog (dentysta bielany) nie będzie nam się wydawał tak przeraźliwy jak dotąd.