Kobieta

Najciekawsze terapie naturalne

Medycyna naturalna ciągle cieszy się w Polsce niemalejącym zainteresowaniem. Oferta jest naprawdę spora, dosłownie w każdej miejscowości odnajdziemy gabinet lub ośrodek medycyny niekonwencjonalnej. Tego rodzaju zabiegi też są wykonywane w klasycznych ośrodkach odnowy biologicznej. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym typom terapii niekonwencjonalnych.
Kobieta
Autor: plethr
Źródło: http://sxc.hu

Medycyna niekonwencjonalna, zwana też holistyczną lub paramedycyną, posiada wielowiekową tradycję i tworzyła się w wielu państwach. Z Dalekiego Wschodu przyszły do nas akupresura i akupunktura. Z państwa francuskiego za to aromaterapia, czyli uzdrawianie wdychaniem zapachów oraz koloroterapia, czyli terapia barwami. W Niemczech pojawiła się hipnoterapia, polegająca na wprowadzaniu pacjenta w trans hipnotyczny i wpływaniu na jego osobowość.

Wyjątkowo wykształconą odmianą medycyny alternatywnej jest bioenergoterapia. W tym wypadku kurujące cechy posiada osoba, rodzaj uzdrowiciela. Bioenergoterapeuta swoją energią kształtuje aury chorego, tym sposobem kurując go z zaburzeń cielesnych i psychicznych. Metoda ta bazuje na założeniu, że sfera cielesna i niematerialna przenikają się razem i są mocno od siebie uzależnione. Nad Wisłą funkcjonują organizacje bioenergoterapeutów, przyznające dyplomy i pozwolenia, więc warto przed wizytą upewnić się, że wybieramy osobę z pozwoleniem.

Najbardziej frapującą gałęzią terapii naturalnych jest bez dwóch zdań arteterapia. Zgodnie z nazwą, leczniczą właściwość ma tu mieć sztuka, konkretnie uprawianie jej. Najprościej mówiąc, podczas sesji arteterapii człowiek ma wydobyć z głębi siebie tłumione uczucia, strachy, fobie, nastroje, by przełożyć je na tworzone dzieło. Nie trzeba mieć wyjątkowego talentu twórczego, by wyrazić siebie. To właśnie możliwość wyrażania siebie jest w terapii najważniejsza.

Z półwyspu indyjskiego przyszła do nas joga, bardzo popularna zwłaszcza wśród zamożniejszych. Jak wiele rzeczy z Orientu, joga łączy w sobie sferę duchową z fizyczną. Układy ćwiczeniowe mają tu uczestniczyć w nasilaniu wewnętrznego rozwoju i zarazem wzmacniać zdrowie. Jeśli przekonuje cię joga Warszawa jest miastem, gdzie istnieje najwięcej ośrodków z najlepszymi joginami.