wełniane rękawiczki

Modne ręcznie robione czapki oraz rękawiczki

Jeszcze nie tak dawno temu w placówkach edukacyjnych uczono dziewczynki szycia. Był to przedmiot stały w procesie nauczania, dzięki czemu panie były w stanie później wykonywać rozmaite czynności mające związek z szyciem. Zresztą przez długie lata robótki ręczne były najczęstszym sposobem wykorzystywania wolnego czasu przez panie. Było to bez wątpienia bardzo potrzebne.

brązowe wełniane rękawiczki
Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie bowiem robótki tego typu ulegają zapomnieniu w dobie maszyn do szycia niewymagających nawet obsługi człowieka. Można zauważyć, że coraz więcej ludzi obecnie nie potrafi przyszyć oderwanego guzika. Nieskomplikowane, niegdyś tak powszechne zadania są w stanie obecnie wykonać tylko niektórzy. Z drugiej strony jednak można zauważyć swoiste odrodzenie robótek ręcznych, na przykład używania szydełka. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione i włóczkowe kotki widzi się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedawno uznawano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, z wolna wraca do łask.

Haftowanie
Haft jest metodą ozdabiania tkanin z użyciem specjalnych grubszych nici. Człowiek wprawiony w haftowaniu jest w stanie uzyskać w sumie dowolny wzór, od prostych kształtów geometrycznych, aż po zawiłe rośliny i zwierzęta. Haft kojarzony jest najczęściej z różnorodnymi serwetkami, tą metodą można jednak wykonać o wiele więcej. Przykładem są zegary. Stworzenie dekoracyjnego motywu zegara może być czasochłonne i możliwe do stworzenia jedynie przez wprawioną osobę, lecz po dodaniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt często okazuje się wart zachodu. Tego rodzaju elementy będą doskonałą ozdobą domu.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z wykorzystaniem drutów. Standardowa robótka taka opiera się na wykonywaniu prostego pasa materiału, przykładowo szalika na zimę, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej zawiłe formy wymagają zastosowania większej liczby drutów. Na przykład do wykonania elementów takich jak rękawiczki czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest nauczenie się podstawowych ruchów, a później wyćwiczenie ich.