Modna odzież kobieca na każdą okazję

Od dawnych czasów przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają określonego ubioru. I tak przykładowo bale, eleganckie obiady i pogrzeby to okazje do założenia rozmaitych, ale w każdym przypadku odświętnych strojów. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, gdyż ich ubiór zwykle ogranicza się do tego samego czarnego garnituru na różne okazje.

W czasach dawniejszych była większa różnorodność, na porządku dziennym były na przykład tego rodzaju ubiory męskie jak frak lub surdut. Obecnie zachowały się one wyłącznie w przypadku określonych profesji. Sprawa damskiego ubioru jest z kolei bardziej skomplikowana. Od pań najczęściej wymaga się różnych uroczyste okazje. Panuje jednak pewna dowolność, przykładowo w niektórych przypadkach spódnica może zostać zastąpiona spodniami, a czarne rajstopy (zobacz: – jasnymi.

Na ślub i wesele
Najczęściej oczywiste jest, że panna młoda na ślub wybiera białą suknię, często z welonem. Wynika to z tradycji, choć obecnie widuje się niekiedy odstępstwa od tej normy w formie sukni z kolorowymi elementami lub całych w innym kolorze niż biel. Z kolei od zaproszonych gości również wymaga się określonego stroju. Z kolei jeśli chodzi o ślub, nie należy wybierać białego stroju, który jest niejako zarezerwowany jedynie dla panny młodej. Poza tym przyjęło się, by nie zakładać także strojów czarnych, kojarzących się bardziej z uroczystością pogrzebową. Standardowy strój na wesele to zwykle sukienka przed kolano bez rękawów, ale nie za bardzo ekstrawagancka. Dobór kolorów jest kwestią indywidualną. Niezalecane są raczej ubiory bardziej nietypowe, takie jak przykładowo sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od konwencji ślubu i wesela.

Eleganckie buty
Różnorodne okazje poza strojem wymagają także określonego obuwia. Generalnie przyjęło się, że odświętne buty dla kobiety to zwykle czarne pantofle, obowiązkowo z zasłoniętymi palcami. Sandały są bowiem o wiele mniej eleganckie, szczególnie w połączeniu z pończochami. Oprócz tego zależnie od uroczystości wybiera się różną długość obcasa i barwę obuwia. Dozwolonym dodatkiem do eleganckiego stroju, zwłaszcza w zimie, mogą być także czarne botki damskie albo kozaki.