Katarína Štumpfová, tancerka

Małe podsumowanie 25 lat po zmianie systemowej

Razem ze zmianą systemu po wyborach 4 czerwca 89 i bogaceniem się społeczeństwa Polacy postanowili nadgonić zacofanie spowodowane PRL-em. Proces ten przebiegał i wciąż przebiega wieloma torami. Rozpoczął się on już w 1988. Najszybsze i najgłębsze zmiany następowały w gospodarce. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki tworzyły się niewielkie firmy i malutkie jednoosobowe interesiki. Po po 25 latach z wielu z nich wyewoluowały największe dziś istniejące mega przedsiębiorstwa.

Najnowsza kolekcja Reebok
Autor: Reebok
Źródło: Reebok
Znaczna poprawa jakości życia Polaków i otwarcie na świat było m.in. przyczyną zwiększonego zainteresowania sportem. Nawet w niewielkich miasteczkach tworzono miejsca do ćwiczeń z angielska nazywane fitness clubami. Wraz z trendem sportowym handlowcy oraz wytwórcy odzieży dopasowali swój asortyment do wymagań rynku. Pojawiły się bluzy fitness – http://www.lusowskizdroj.pl/spa-wellness/fitness/ – dla kobiet, duża ilość dresów. Dzięki dostępowi do muzycznych telewizji i chęci naśladowania gwiazd muzyki popularniej pokazały się męskie oraz buzy fitness dla kobiet.

Na bazarkach w tak zwanych „szczękach” sprzedawano co popadnie – kiełbaskę i wołowinkę z półlegalnego uboju obok bielizny, prostych bluz damskich czy skarpet. Rzecz jasna zaczynały równocześnie powstawać luksusowe sklepy gdzie można było zakupić kosztowne markowe artykuły na przykład proste bluzy, dresy dla pań i panów, bluzy – poznaj więcej – damskie z kapturem też bluzy fitness dla kobiet.

Początkowo miejsca te były raczej wystawami artykułów które klient chciał mieć. Z dzisiejszej perspektywy przedziwne były to czasy, troszkę romantyczne bowiem liczyło się to co się potrafi i jak bardzo człowiek potrafi się przystosować do zmieniających się warunków. Był to okres wielkich nadziei i poczucia być może odrobinę przeświadczenia, że wszystko się zmieniło na lepsze i jeśli człowiek czegoś bardzo pragnie wszystko jest możliwe.

Moim zdaniem nie można było sądzić w inny sposób, albowiem był to także czas cudów. W końcu nie za często w przeszłości tej części Europy praktycznie bez ofiar zmienił się układ sił uznawany dotąd za jedyny możliwy.