buty trekkingowe

Jakim sposobem wybrać najlepsze buty

Spacer po górskich szlakach jest jedną z najprzyjemniejszych form wytchnienia i odpoczynku podczas dłuższego wakacyjnego urlopu bądź krótkiego wyjazdu w góry. Ważne jest przy tym także to, że raczej jest to zajęcie nie potrzebujące specjalnego nakładu środków i fachowych przygotowań. Naturalnie warto mieć dobre buty trekkingowe męskie, wyposażone w gruby protektor i lekką ale solidną cholewkę.

converse
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem w najniższych partiach gór można mieć na nogach nawet klasyczne trampki converse (Sprawdź ofertę renomowanych producentow: ). Aby przejść spacerkiem po płaskim i raczej niedługim szlaku, nie wymagane jest też specyficzne przygotowanie czy sprzęt górski, ponieważ w niskich partiach gór prowadzone są trasy wyglądające niekiedy jak ścieżki w parku miejskim. Jednak nie można przesadzić z niefrasobliwością, bo może się to bardzo zemścić.  Wybierając się na wycieczkę koniecznie należy wziąć dobre lub damskie, w zależności od płci noszącego, porządne spodnie, oddychającą bluzkę i cieplejszą bluzę w przypadku pogorszenia pogody. Ponieważ pogoda w górach lubi zmieniać się bardzo szybko, należy być nastawionym na wszelkie ewentualności, przechadzając się nawet na prostej leśnej ścieżce. W przypadku nieprzewidzianego załamania pogody trzeba mieć w plecaku kurtkę przeciwdeszczową do ubrania. Konieczne jest nie gazowane picie na drogę i oprócz tradycyjnych kanapek jakaś wysokoenergetyczna przekąska.

Zwykle daje się przewidzieć ile godzin potrwa planowana wycieczka, więc, jeżeli wybiera się samotne wyprawy, to warto zawiadomić kogoś bliskiego gdzie i na ile się idzie. Oczywiście, wówczas po powrocie trzeba natychmiast dać znać, że jest się już z powrotem, aby nie powodować jakiegoś niepokoju. Planując trasę wycieczki, należy zawsze zostawić sobie więcej czasu na nieprzewidziane sytuacje i tak rozplanować czas potrzebny na wycieczkę, aby na pewno powrócić z niej za dnia. Zachowując te wszystkie zasady, można śmiało ruszać w niższe partie gór, pamiętając oczywiście o rzeczy najważniejszej, jaką jest własny rozsądek.