Wycieczki, góry

Jak najlepiej przygotować się do górskich wędrówek czyli podstawowe informacje o zakupie butów trekkingowych.

Wygodne, wodoodporne buty to niezbędny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach ich propozycja jest bardzo duża, a ceny zaczynają się od około stu złotych a będą kończyć nawet na ponad tysiącu. Wybierać jest więc w czym, lecz aby wybrać dobrze należy się trochę zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Niewłaściwie dopasowane buty do górskich wędrówek w najlepszym razie mogą być niewygodne, lecz często mogą spowodować złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe
Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w pierwszej kolejności trzeba je dostosować do rodzaju wycieczek, i tu rozróżnia się trzy podstawowe ich rodzaje. Do krótkich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także jeśli na co dzień będzie się chciało nosić na nogach praktyczne obuwie, bardzo dobrze nadają się niskie buty. Są one lekkie, dobrze oddychają i utrzymują komfort termiczny, a część modeli jest wyposażona w membrany wodoodporne. Jednak ze względu na to, że nie zakrywają one odpowiednio kostek, to nie zaleca się ich na trudniejsze szlaki, na których będzie przykładowo więcej błota czy kamieni.

Kolejny rodzaj trekkingowych butów jest wykonany z podobnych materiałów, ale posiada już znacznie wyższą cholewkę. Dzięki temu, że znacznie lepiej chronią one nogi przed urazem, to można już w nich wyjść na trudniejszy szlak, szczególnie że dużo częściej niż buty lekkie wyposażono je w membrany. Najwyższą półkę stanowią buty ciężkie, zrobione z solidnych materiałów, masywne i mające porządną podeszwę. W takich butach nie będzie straszne żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdej sytuacji doskonale sobie poradzą – popularne produkty.

więcej informacji
Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna takie buty trekkingowe damskie nie będą kosztować dwustu złotych, tylko zapłacić za nie trzeba parę razy więcej, ale nawet przy intensywnym użytkowaniu bez problemów posłużą przez kilka ładnych lat. Wybierając obuwie trekkingowe, bez znaczenia z jakiej grupy, zawsze trzeba je zmierzyć. Muszą być one wygodne i dobrze dopasowane, w szczególności nie mogą być zbyt luźne, bo na górskim szlaku każdy drobiazg spowodować może bolesne odciski albo obtarcia.