Jak można zapobiec tak zwanemu płaskostopiu?

Dobrze wykształcona stopa złożona jest z trzech obrębów: paluchów, stępu oraz śródstopia. Ma również system łuków poprzecznych oraz podłużnych mienionych też wysklepieniami, które są rezultatem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia.

obuwie

Autor: Cristian Dina
Źródło: http://www.flickr.com
Wysklepienia te pełnią głównie funkcję amortyzującą w czasie wykonywania przeróżnych ruchów (bieganie, skakanie, spacerowanie, etc.). To jakby „resory” rozciągające się pod wpływem zmieniających się obciążeń.

Zaciekawił Ci się ten materiał? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu – ta witryna również na pewno przypadnie Ci do gustu!

Dobrze wykształcona stopa musi stykać się z podłożem trzema punktami. Piątą i pierwszą głową kości śródstopia a także tzw. piętowym guzem.

Strzelanie

Autor: California Department of Fish and Wildlife
Źródło: http://www.flickr.com
Stopa płaska charakteryzuje się tym, iż w okolicznościach odciążenia do podłoża lgnie większa jej część czy też w poważniejszych przypadkach cała stopa styka się z podłożem. To ułomność, jaka wywołuje nie wyłącznie nieprzyjemne dla oczu odkształcenia, lecz także zaburza funkcje stopy, natomiast w ekstremalnych sytuacjach powodować może bolesność. Wada taka może też wprowadzić zmiany w trybie chodzenia. Płaskostopie bywa wrodzone, albo nabyte.

Jeśli chcesz poznać coś naprawdę niesamowitego? Nie ma jakiegokolwiek kłopotu – spójrz na to (https://modazielinscy.pl/aktualnosci/kolekcje-slubne-w-atelier-zielinska-by-igar-na-sezon-2021) a satysfakcja będzie zapewnione.

Rzecz jasna ciężko jest zapobiec wrodzonym wadom stóp, możemy je wyłącznie korygować w późniejszym etapie życia. Możemy z kolei ustrzec się powstania stopy płaskiej nabytej. Profilaktyka przed rozwinięciem się takowej wady nie jest skomplikowana ani nie wymaga jakichkolwiek ogromnych wyrzeczeń, czy też finansowych nakładów. Trzeba zawsze nosić dobrze dopasowane obuwie.

Warto też utrzymywać należytą wagę ciała. Nazbyt duża masa ciała może wywierać na łuki stopy nadmierny ucisk, co bezpośrednio prowadzi do ich zniwelowania a w końcu do spłaszczenia.