Góry zimą: w jaki sposób się przygotować na zimowy wyjazd

W zimie spacer w górach może być pełny przygód. Opady śniegu, chłód, wiatr, zawalone trasy, zawężona widoczność i zagrożenie lawinowe wywołują lęk u niejednego wielbiciela trekkingu. Aby czuć się bezpiecznie mimo trudnych warunków w górach w zimie, do podróży należy się odpowiednio przygotować. W czasie planowania górskiej wyprawy najważniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku. A co oprócz tego? Zapewne niejednego niebezpieczeństwa pozwolą nam uniknąć: znakomicie dobrane odzienie, profesjonalny sprzęt i wiedza w temacie panujących warunków pogodowych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej będzie zacząć od zainwestowania w odzienia zrobione z oddychających tkanin: Rhovylu, Sympatexu czy polaru. Najlepiej odziewać się warstwami, rozpoczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany z powierzchni skóry. Co więcej gwarantuje ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą doskonale ochroni nas również następna warstwa – z polaru. Jeśli ubierzemy na nią dodatkowo kurtkę z Gore-Texu, również będziemy zabezpieczeni przed deszczem.

Sądzisz, że wymienione informacje są absorbujące? Super, więc z pewnością szczegóły tu (https://www.behapowy.pl/kategoria-produktu/engelbert-strauss/bluzy-robocze-strauss/) opublikowane także Cię zaciekawią.

Tańszym podejściem będą ubrania z inną membraną, które, jednak – mimo iż są odporne na wodę – mają mniejszą przepuszczalność powietrza, co powoduje, iż możemy się poczuć niewygodnie a także porządnie się spocić. Warto mieć na uwadze, że tylko odpowiedni dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam całkowitą ochronę. Koniecznie są dodatkowo znakomicie dobrane, skórzano-plastykowe buty górskie , plecaczek oraz spodnie z nieprzewiewnej tkaniny, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Pakując plecak, nie zapomnijmy o latarce na czoło oraz dodatkowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda nam się zdążyć powrócić przed nocą. Gogle natomiast będą nieodzowne w czasie intensywnego wiatru. Karimata pozwoli czuć się bardziej wygodnie, gdy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić noc na szlaku. Najlepiej także pomyśleć o specjalnym sprzęcie, który ułatwi nam włóczęgę. Raki – to nakładki na buciki wyekwipowane w stalowe zęby – pomogą w czasie poruszania się po oblodzonym terenie, z kolei czekan będzie bezkonkurencyjny w asekuracji na śliskiej nawierzchni. Wszelkie wymienione potrzebne akcesoria zakupimy w sklepie The North Face – to jeden z nich.