secondhand

Coraz częściej wybieramy odzież z drugiej ręki. Dlaczego tak się dzieje, co optuje za takim wyborem. O co w tym chodzi?

Second-handy, a więc popularne „lumpeksy” przeżywają aktualnie drugą młodość. Sklepy z mniej kosztowną odzieżą są doceniane z reguły przez osoby, które lubią być kreatywne, pragną wyróżniać się w tłumie. Second-hand oferuje im taką możliwość, bo ubieranie się pod dyktando drogich marek odzieżowych jest mało oryginalne i kreatywne.

secondhand
Autor: garycycles
Źródło: http://www.flickr.com
Z reguły second-hand i lumpeks, to jedynie doskonale popularne określenia. Odmienne są także spotykane i niezwykle barwne, jak szmateks. Takie synonimy ukazują podejście, jakie było powszechne kiedyś w postrzeganiu tego rodzaju miejsc. Teraz (www.handlopak.pl) mówiąc o sklepach z odzieżą używaną zazwyczaj będziemy używali zwrotów neutralnych niż negatywnych. Zmianie jednakże uległy nie tylko określenia.
Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock

Wizerunek sklepu z odzieżą używaną przeszedł prawdziwą przemianę. Dawniej temat tabu, teraz jeden z najistotniejszych wątków poruszanych na forach dedykowanych modzie. Obecnie second-hand jawi się naprawdę klasowo. Są tam ubrania na wieszakach, przestronne przymierzalnie z ogromnymi lustrami, z reguły lepsza atmosfera, która całkowicie nie przypomina tej z przeszłości. O second-handowych ubraniach, tych niezwykłych, „upolowanych”, z radością rozprawiają szafiarki na forach w sieci. Coraz większa liczba kobiet przyznaje się, że robi zakupy w sklepach z odzieżą używaną.

Powiązany artykuł – hurtownia odzieży używanej Prabuty

Coraz znaczniejszej popularności kupowania w second-handach sprzyja moda na vintage, co znaczy stylizacje, które wykorzystują ubrania z różnych dekad. Ciucholandy są takimi skarbnicami vintage. Na naszych ulicach można już dziś natknąć się na naprawdę wiele kolorowych stylizacji, bardzo często są to ubrania z ciucholandów. zobaczyć tam można ciuchy wyjątkowe i unikane, dlatego czasem decyduje reguła „kto pierwszy, ten lepszy”. Jak mówią właściciele lumpeksów w hurtowniach z odzieżą używaną także panuje istne zatrzęsienie, ponieważ znacznie więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać do swojej oferty znaczniejszą liczbę designerskich ubrań. Dawniej bowiem znaczyło bardziej o to, aby tanio się ubrać. Obecnie też jest tego typu cel, ale przede wszystkim liczy się trend i unikalność, a secondhandy zaspokajają jedno, jak i drugie – jest tanio i barwnie.