Mężczyzna z brodą

Co robią panowie, żeby dbać o brodę? Wygląda na to, że wykonują dość sporo zabiegów i wykorzystują rozmaite akcesoria.

Sporo ludzi myśli, że męska broda rośnie sobie ot tak. Sama się układa, wyczesuje i podcina. Oczywiście nie jest to prawdą. Co robią panowie, by utrzymać ją w formie? Okazuje się, że wykonują całkiem sporo zabiegów pielęgnacyjnych, używając do tego męskich kosmetyków, żyletek, brzytwy, nożyczek i jeszcze kilku akcesoriów.

Młody mężczyzna z brodą
Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Pielęgnacja męskiej brody ma wiele etapów. Warto wyposażyć się w sprawdzone kosmetyki do brody, które dzięki zawartości naturalnych olejków sprawią, że broda będzie świetnie umyta i wystylizowana. Całą operację często rozpoczyna się od dokładnego umycia zarostu szamponem do tego celu przeznaczonym. Ważne żeby lekko się pienił i miał sympatyczny zapach pozostający na brodzie nawet po kąpieli. Gdy broda jest lekko wilgotna, warto poświęcić jej czas i lekko ją przyciąć oraz ułożyć. Faceci powinni dopasowywać jej kształt do swojej twarzy i ogólnej budowy ciała, ale także na przykład do tego, czy noszą okulary. Przystrzyc zarost można ostrymi nożyczkami do włosów, brzytwą lub elektryczną maszynką. Sprawdzą się także jednorazowe żyletki Derby. Technika jest dowolna i na pewno każdy ma swoją przetestowaną. Po ułożeniu przychodzi czas na użycie preparatów pielęgnujących – olejków czy pomad. Wygładzą one strukturę włosów i pomagają w jej wyczesaniu. Samo czesanie to nie tylko układanie kosmyków, ale także rozprowadzanie grzebieniem preparatu na całej długości. Jeżeli odstaje nam jakiś niesforny włosek albo przy czesaniu zauważamy drobne niedociągnięcia, na koniec można jeszcze zrobić ostatnie poprawki nożyczkami. Jeśli idziemy do fryzjera i golibrody, całkiem możliwe, że zostaniemy ogoleni brzytwą. Nie jest to częste, nie każdy się tego uczy i nie każdy opanował technikę golenia tym sposobem. Pas do ostrzenia brzytwy (więcej o ofercie) też nie jest popularnym przedmiotem, bowiem wszystkie nożyczki, brzytwy i inne tępiące się narzędzia fryzjerskie, przekazuje się formie ostrzącej.

Akcesoria do golenia
Autor: scott feldstein
Źródło: http://www.flickr.com
Ale istnieje grupa mężczyzn, która woli golenie się tą tradycyjną metodą w domu. Nabywa specjalne, dobrze pieniące się mydło (piana musi być gęsta i trwała, aby dobrze zmiękczyła też zarost), tradycyjny pędzel z twardego lub miękkiego włosia oraz brzytwę. Zwolennicy brzytwy są zdania, że można mieć jedną na całe życie, zdarza się, że trzeba wymienić w niej ostrze. Dla porównania – jednorazowe żyletki Derby albo maszynki elektryczne kupuje się bardzo wiele razy. Oczywiście by skutecznie golić się brzytwą należy mieć także pas do ostrzenia brzytwy. Zwykle dobrze sprawdza się skórzany. Mężczyźni używający brzytwy zwykle nie inwestują oni w kosmetyki do brody, a po goleniu używają po prostu ałunu.