skóra

Atopowe Zapalenie Skóry – w jaki sposób radzić sobie z taką chorobą

Osoba chora na AZS za nic nie kupi sobie wełnianego swetra. Poza telefonem ma zawsze w torebce krem na swędzenie. Często smaruje nim ciało wierząc, że misternie „odżywiona”skóra przestanie „palić”.

Na tym właśnie polega zasadniczy problem ludzi chorych na AZS – na opanowaniu świądu. Ponieważ pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się zgrubiała, czerwona i skłonna do podrażnień. Wówczas swędzi jeszcze bardziej, a w takiej sytuacji nietrudno o zakażenie bakteriami i grzybami pasożytującymi na skórze.

Dlatego też tak ważne jest jej nawilżanie oraz natłuszczanie. Krem (krem mocno nawilżający do twarzy) przeciwzapalny czy krem na swędzenie to podstawa w czasie leczenia skóry, a także jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające ”ugaszą pożar”, a nam zapewnią higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który szczególnie zaostrza przebieg choroby. Nie damy rady w pełni usunąć go z życia, ale warto szukać sposobów, które pozwolą złagodzić jego działanie. Wykładnikiem bezpieczeństwa kosmetyków jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Kiedy chcemy kupić krem, prośmy o próbkę, a gdy marzy nam się zmiana koloru włosów – wcześniej zróbmy test (dodatkowe info).

lichtena
Należy również zaprzestać stosowania mydła, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i zastąpić je preparatami myjącymi „bez mydła”. Dobrze jest przestawić się na naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie parabenów ani innych środków chemicznych. Odnajdziemy w nich jedynie naturę. Stosowanie ich będzie więc przyjemne i przyniesie efekty. Pozwolą na nowo odkryć aromaty świata, który nas otacza.

Do ich produkcji nie potrzeba ogromnych zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Rezultatem tych poczynań nie są stosy szkodliwych odpadów, które tysiące lat będą zalegać w środowisku. Jeśli zdrowej skórze, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy wziąć to pod uwagę.
Pamiętajmy jednak, iż atopowe zapalenie skóry to sytuacja szczególna, wymagająca wizyty u lekarza dermatologa, z tego względu zachęcamy do stosowania kosmetyków polecanych przez niego polecanych.